Çok güçlü soğutma

Flamark ürünleri, bütün iyi şeyler gibi, çok basit prensiplerle çalışır. Yangın söndürücü sıvı ürünümüz yanan bir alana uygulandığında, hızlı ve çok güçlü bir soğutma sağlayarak, boğucu bir etki oluşturur. Çok kısa bir süre içerisinde, yüzeyin sıcaklığı +3 °C’ye kadar düşer. Yüzey artık soğuk olmadığından, yeniden tutuşması mümkün değildir.

Flamark likit solüsyonu, yanan yakıtı sabunlaştırır ve serbest radikallerin ve gazların havada yayılıp oksijenle birleşmesini önler. Bundan dolayı, Flamarks ürünleriyle söndürülmüş alanlar ve nesneler, bir daha tutuşmayacaktır.

Bütün Flamark ürünleri, başarılı bir yangınla mücadele sürecinin tamamlanması için, yangın söndürme alanındaki dumanı büyük ölçüde ortadan kaldırarak, ortamdaki bütün insanların, varsa, sorunsuz bir şekilde nefes almalarına olanak sağlar.

Kişiler ve ortamlar için yan etkileri ya da dolaylı hasarları söz konusu değildir.

Flamark ürünlerinden her birindeki sıvının farklı olmasına ve amacına uygun bir şekilde uyarlanmasına rağmen, çalışma prensibi temel olarak aynıdır.

 Yangın söndürme işleminin ayrıntılı açıklaması:

1. Hızlı soğutma etkisi – burada likit damlaları, yanan malzemeyi, üzerindeki ısıyı hızlı bir şekilde absorbe etmek suretiyle soğutur, buhara çevirir ve buharlaştırır.

Şemada, Mar 1 yangınla mücadele likit solüsyonunun, 10 saniye içerisinde, sıcaklığı 900°C’den 30°C’ye düşürme etkisi gösterilmektedir.

2. Atıl buhar – Yangın söndürme sürecinin ilk aşamasında üretilen duman, serbest yanan radikalleri ve toksik gazları birleştirir ve bu şekilde alan içerisinde birilerinin bulunması durumunda, rahatlıkla nefes alabilmelerini sağlar. Bu şekilde, kullanıcı dostu bir alan sağlanır ve bu da Flamark yangın söndürme sistemlerinde çok önemli bir etkidir.

Ürün özellikleri

3. Adiyabatik soğutma prosesi Flamark likit solüsyonların buharlaşmasıyla havanın soğutulduğu, eşsiz, etkin bir süreçtir. Flamark likit maddesinin, hızlı bir şekilde dönüşerek, buhar formuna geçtiği ve bu şekilde likit kitlesini atmosfere aktarıp ısınan havayı, yanan malzemelerden uzaklaştırdığı bir süreçtir. Flamark likit solüsyonların buharlaşma süreci sırasında, eş zamanlı üç süreç gerçekleşir:
• Isının, Flamark likit damla yüzeyine aktarılması..
• Likit kitlenin, Flamark damla yüzeyinden aktarılması.
• Flamark damlaları ısı taşıyan likit kitlesinin buharlaşması (etki adı: doğada her gün karşılaştığımız gizli ısı buharlaşması: güneş- yağmur- güneş).

4.Flamark yangınla mücadele mekanizmaları – – faaliyete geçerek 3 temel yangın üçgeni elemanını (Isı – Oksijen – Yakıt) ortadan kaldırır.
• Flamark likit damlaları buharlaşma süreci, ısıyı uzaklaştırır.
•Flamark Inert Steam, oksijen kaynağını kaldırır, ancak alandaki kişiler (operatörler) oksijen almaya devam eder.
• Flamark likit solüsyonu, yanan yakıtı sabunlaştırır ve serbest radikallerin ve gazların havada yayılıp oksijenle birleşmesini önler.